PERYÖN Pro-fesyoneli EDA DAĞDELEN

PERYÖN Pro-fesyonel röportajlarına PERYÖN Bilgi Yönetimi Yönetmeni Eda Gülbahar Dağdelen ile başlıyoruz.

Eda merhaba öncelikle teklifimi kabul ettiğiniz için senin nezdinde tüm ekibe çok teşekkür ederim.

Bahar ben de sana PERYÖN Pro-fesyonel Ekibiyle kurguladığın röportaj nedeniyle teşekkür ediyorum, profesyonel iş hayatın yanında bilgi üretimine ve paylaşımına katkın çok kıymetli, kutluyorum…

fotograf

Bize biraz Eda’yı anlatır mısın?

Uzun cümleler kurduğumu bilmeden sormana istinaden özetlemeye çalışayım: Her sabah burcunu okuyarak hayata başlayan bir insan olmasam da Terazi’nin bazı özelliklerini buluyorum kendimde; yaratıcı, çalışkan, adil, esprili, duyarlı… Hep olumlu şeyler söylemeyeyim :) bazı durumlarda ise kararsız… (Şimdi kendimden 3. tekil şahıs olarak bahsedeyim :) hayır hayır çok gülerim bir buna bir de eşine bey diye hitap eden kadınlara :) )

Mersin’liyim. Ankara Üniversitesi Eğitim Programları ve Öğretim Bölümü 1998 yılı mezunuyum, şimdi bu bölüm yüksek lisans anabilim dalları arasında var lisansta yok, master’lı sayılır mıyım dersin :) 10 yılı aşkın süre IT sektöründe teknik eğitimler vermemin ardından farklı sektörlerde eğitim müdürlüğü ve satış yöneticiliği yaptım. Keyifli bir çalışma ortamı yaratıcılığı destekler, özgür ortamlarda ve ortak akılla daha güzel işler daha zevkle yapılır inancındayım. Bu şakalar arasında yaratılan şahane işler, hedefleri aşan satışlar var kariyerimde… Her alanda fayda maliyet analizi ister istemez bakış açımda yer alıyor ve yaptığım her neyse iş/özel fark etmez benim içime sinmeli öncelikle…

Peki PERYÖN ile buluşman nasıl oldu?

İş hayatının ilk yılı ile son yılı arasında pek de fark olmayabiliyor, rutinler aynı; şirket, unvan, şehir vs. değişse de Pazartesi-Cuma rutininden bahsediyorum. Pazartesi sendromuna inat şahane haftalar dilenir maillerde, Çarşambadan haftasonu planları yapılır, bu haftasonu hava güneşli olsun istenir kış aylarında vs. vs. Benim ise beklentim biraz daha farklı. Yaptığım iş her ne olursa olsun katma değer yaratmaya çalışmaktan, bu iş daha kısa daha hızlı, daha etkili, daha verimli nasıl yapılabilir diye düşünmekten alamam kendimi. İstanbul’a eşimin işi nedeniyle taşınmamın ardından iş hayatımda sektör değişikliği yapma kararı aldım ve ilk STK deneyimi Çağrı Merkezleri Derneği’nde edindim. STK’ların biraz önce bahsettiğim nedenlerden ötürü farklı bir yeri var bende. Yapabilecekleriniz hayal gücünüzle sınırlı! Bu özgürlüğü seviyorum.

Hangi iş yerine, hangi dernek diye düşündüğüm bir sırada bir İK profesyoneli bir tanıdığım PERYÖN iş ilanını paylaştı benimle “Seni arıyorlar” diyerek :) PERYÖN’ün 40 yılı aşkın deneyimi ve başarılı projelerine yenilerini eklemek beni heyecanlandırdı, çok kıymetli bir arşivden güç almak oldukça etkileyici diye düşündüm. Uzun bir mülakat süreci sonrasında PERYÖN’de ilk kez açılan pozisyonda çalışmaya başladım 2013 yılında; Bilgi Yönetimi Yönetmeni…

PERYÖN’deki görevin nedir?

PERYÖN Bilgi Yönetimi Yönetmeni olarak özetle;

İK alanındaki Ulusal Meslek Standartları ve Yeterlilik Hazırlanması yönetiminden,

PY ( Popüler Yönetim ) Dergisinin tüm süreçlerinden,

PERYÖN Hukuk Grubu ve PERYÖN Yayınlar Grubu çalışmalarından ,

PERYÖN Bilgi Yönetimi Platformu çatısı altından gerçekleştirilen tüm anket ve araştırmaların yönetilmesinden sorumluyum.

Bildiğin gibi PERYÖN İnsan Yönetimi Kongresi, İK alanında Avrupa’nın en büyük kongresi. PERYÖN Pro-fesyonel Ekibi olarak ürünlere bakıldığında inanılmaz ölçekte bir kongreyi 2013 yılında geride bıraktık. Kongrede; metinlerin hazırlanmasında, tüm kongre ön hazırlıklarının 1/5 inde :) , ana salon reji desteğinde, bu yıl ilk kez gerçekleştirilen En İyi Stant Tasarımı Ödülü 2013 ve oldukça beğeni kazanan İK Blog Ödülleri 2013’ün Danışma Kurulu’nda yer alarak tüm süreç yönetiminde bulundum.

Ayrıca Ocak 2014 proje devri sonrasında, üzerinde birkaç yıldır çalışmaların sürdüğü, 2014 yılında lansmanı yapılacak çok değerli ve ses getirecek bir projeden; İK METRE’den sorumluyum.

Bugün eline bir sihirli değnek verseler PERYÖN’de neyi neden değiştirmek isterdin peki?

Bahar bu sorunun sihirli değnek bölümü hep güzellik yarışmalarında sorulur ya, bana da yanıtlama  fırsatı verdiğin için teşekkür ediyorum sana; dünya barışı isterdim. Dünyayı güzellik kurtaracak bir insanı sevmekle başlayacak her şey demek istiyorum ben de. Evet bugün su, petrol, doğal kaynak vs aklımıza gelen tüm kaynaklar kısıtlı. Tüm dünyaya daha fazla empati, özgürlük,  adalet ve nezaket  olsun isterdim. Sihirli değneği  bulmuşken ülkemde ve dünyada kullanayım dedim :)

Diğer PERYÖN Pro-fesyonelleri ile iletişimin nasıl? Seni onlara, onları sana sorsam nasıl tanımlamalar çıkar ortaya?

Mali İdari İşler Yönetmenimiz Gökan. PERYÖN Pro-fesyonel Ekibinin en yeni üyesi! Yol arkadaşım, eve birlikte dönüyoruz çoğu zaman, komşum. Çok temiz, iyi niyetli ve çok çalışkan pırıl pırıl bir genç. Bana asık suratlı diyebilir, hem yeni geldi sonsuz enerjim ve neşemden henüz yeteri dozda almadı, hem ben neşeli yapım aksine kaşlarımı çatıp metin okurum, tahmin edebileceğin gibi ofiste tam karşımda oturuyor:)

Üye İlişkileri Sorumlumuz Burcu’yu kedisi Paşa ve eşi Arda Bey’den ayrı düşünemedim. :) Ekip arkadaşlarımızın, bizimle eşlerimize olan düşkünlüğümüz ve nezaketimizden ötürü aleni baskılarına karşı omuz omuza savaş verdiğim dayanağım. Burcu’ya baktığımda, bir iş partisinde Pınar’ın zarafetine katılarak birlikte güldüğümüz an geliyor hala gözümün önüne. Beni;  yardımsever, destekleyici, eğlenceli ve öğretici olarak tanımlar sanırım.

Eğitim Uzmanımız Arzu… Ah Arzu, düğün fotoğraflarını bile 7 yıldır bastırmayan, gittiğim yer albümde değil hafızamda kalsın diye fotoğraf çekmek yerine daha dikkatli bakan bir insan olarak bana, Arzu= “Durun Fotoğraf Çekeceğim”. İlgi alanına giren konuların sıkı hatta bazen tacizci takipçisi. :) Arzu da bazı konularda benim gibi detaycı…

Üye İlişkileri Yönetmenimiz Pınar’a ben Roma ya da Alman Kremi diyorum. Çocukken ben,  annem düşsek de yansak da, uçsak kaçsak da Almanya’dan gelen aynı kremi sürerdi. :) Pınar da öyle. Bütün yollar Pınar’a çıkar. PERYÖN Pro-fesyoneli olmasının yanı sıra farmakolojiye doğal yatkınlığından kaynaklı nokta atışı sağlık önerilerinin de sahibidir, Burcu’nun deyimiyle profiterol doktor. :) Ne sorulsa bir fikri bir yönlendirmesi olur, her ekibe lazım. Pınar bana “Sağlığına” der, 2014 takvimi hazırlıyoruz sürpriz!

Eğitim Gelişim Yönetmenimiz Didem, benim için Dido… Leoparların korkulu rüyası, ofisin süslüsü, topuklu ayakkabı ile görmediğim gün dişimi kıracağım insan. “Dido küpen düşmüş” diye takılmalarıma aldırmadan güler yüzle bitmek tükenmek bilmez eğitim takvimleri hazırlar. Güzel şeyler söyler benim için, Ocak ayından eğitim anketi çıkacağım çünkü. :)

Genel Sekreterimiz Özlem Hanım ile aynı burçtanız, birlikte yemek seçmemiz  çok hoş oluyor. :) Yöneticini değerlendirmek oldukça zor olsa da Özlem Hanım’ın sinirlendiğini anlamazsınız. Bizler gibi dinamik ekiplerden hoşlanıyor ama itiraf etmeliyim aynı hızda not almak pek mümkün olmuyor. :) Benim için ne der ne der “İzansız” der. :) Kuralları zorlamayı seven ve değişime, farklı bakış açılarına olan “neden olmasın” tavrımı seviyor diye düşünüyorum.

Son olarak eklemek istediklerin…

2014 yılında her geçen gün daha başarılı işleri daha keyifle yapmayı dilediğim tüm PERYÖN Pro-fesyonel Ekibine ve değerli yöneticilerime sevgilerimle…

Share Button

Bir önceki yazımız olan Asıl Mülakat Çıkarken Olur başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Önceki Yazı
Sonraki Yazı

Tarih : by Bahar Beyaznar Tarafından Yayınlanmıştır Röportaj

Açıklama Ekle